امیر طب

گچ گیری

وقتی بخواهیم قسمتی از بدن را بی حرکت نگه داریم، از گچ‌ گیری استفاده می کنیم. گچ گیری عمدتاً در مواقع شکستگی انجام می گیرد. جهت گچ گیری از فایبرگلاس یا گچ معمولی استفاده می‌شود.

گچ لایه سختی را ایجاد می‌کند که از عضو آسیب دیده محافظت می‌کند و آن را بی‌حرکت نگه می‌دارد.

گچ ارتوپدی

انواع گچ جهت گچ گیری

دو نوع گچ مورد استفاده قرار می گیرد:

۱ـ گچ معمولی

حلقه‌ها یا نوارهای گچ معمولی از گاز پانسمان پوششی تشکیل می‌شود. متخصص باند گچ را مرطوب می‌کند و آن را دور عضو مورد نیاز، می‌پیچد، معمولاً زیر آن مقداری پوشش نوار پنبه‌ای بسته می‌شود که از گچ کلسینه و پودری ریز است.
سپس  آب به این پودر اضافه میشود. خشک شدن گچ معمولاً ۱۰ ـ ۵ دقیقه طول می‌کشد. فرایند خشک شدن یک فرایند گرمازا است. اکثر کودکان از گرم بودن شدید گچ شکایت دارند، اما اگر پوشش پنبه‌ای کافی زیر آن وجود داشته باشد، حرارت شدیدی حس نخواهد شد.

۲ـ فایبرگلاس

گچ ارتوپدی

فایبرگلاس نوعی پلاستیک است که به راحتی می‌توان آن را شکل داد. اکثر نوارهای فایبرگلاس به شکل حلقوی تهیه می‌شود. به صورت نرم بسته‌بندی می‌شود و اشباع شده با رزین پلی اورتان است.

این رزین با آب فعال می‌شود. گچ ظرف ۴ ـ ۳ دقیقه خشک و سخت می‌شود. روند گچ‌گیری با فایبرگلاس نیز مشابه گچ معمولی است. نوار دور پوشش پنبه‌ای روی بازو بسته می‌شود. فرایند خشک شدن گرمازا است.

تفاوتهای گچ و آتل فایبرگلاس

گچ ارتوپدی

آتل یا اسپلینت یک وسیله ارتوپدی است،  اما فقط تا حدی عضو را احاطه میکند و آن را محکم نگه میدارد. آتل در ارتوپدی برای نگه داشتن یک دست به طور کامل، در حالی که یک استخوان شکسته یا عضو آسیب دیده در حال درمان است، استفاده می‌شود. از مزایای مهم آتل فایبر این است که در صورتی که عضو شروع به ورم کند، می‌توان آن را به راحتی تنظیم کرد.

آتل فایبرگلاس را می ‌توان به عنوان یک گچ ناکامل دانست. آتل به طور کامل عضو را پوشش نمی‌دهد. همچنین می‌توان آن به آسانی برداشت. چون معمولا ً با تسمه‌های ولکرو به عضو متصل می‌شود. این به این معنی است که آتل فایبرگلاس را می‌توان به راحتی تنظیم کرد تا یک عضو را که در آن تورم کاهش یافته نگه داری کند.

مزیت آتل بر گچ

این مزیتی بزرگ بر استفاده از گچ است. با این حال، ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که لازم باشد شما باید بجای آتل از گچ استفاده کنید. البته متخصص ارتوپدی در این زمینه تشخیص میدهد.

آتل فایبرگلاس مثل گچ، نیاز به ساپورت توسط پد پنبه ای روی پوست دارد تا آسیبی به پوست نرساند. آتل را می‌توان با تسمه و یا تسمه‌های Velcro به عضو متصل کرد.

ممکن است پزشک شما ابتدا یک عضو آسیب دیده را تا زمانی که ورم از بین برود، در آتل قرار دهد و بعد از گچ بگیرد.  البته این کار به موقعیت ویژه شما و ماهیت آسیب بستگی خواهد داشت.

آتل فایبرگلاس میتواند برای هر عضو خاص مناسب نباشد؛ گاهی برای شکستگی از گچ های آماده استفاده می‌شوند. تنها پزشک ارتوپدی قادر خواهد بود به شما بگوید که کدامیک برای شما مناسب تر است.

مقایسه گچ فایبرگلاس و معمولی

گچ معمولی و فایبر گلاس، تفاوتهایی دارند:

مزیت گچ فایبرگلاس

گچ فایبرگلاس نسبت به معمولی از مزایای متعددی برخوردار است. نخستین مزیتی که بیماران متوجه آن می‌شوند، این است که فایبرگلاس سبک‌تر و راحت‌تر است. گچ فایبرگلاس از رزین پلی اورتان فعال شده با آب تشکیل می‌شود که با مواد پانسمان ترکیب شده است. بنابراین فایبرگلاس استحکام بیشتری دارد و سریع‌تر شکل می‌گیرد. با این توصیف گچ‌گیری با فایبرگلاس به نگهداری کمتری نیاز دارد. غالباً پس از شروع شدن فرایند التیام و جوش خوردن استخوان انجام می‌شود.

ضدآب بودن فایبرگلاس

سطح خارجی باند فایبرگلاس ضدآب است، اما معمولاً بخش اعظم مواد داخل گچ ضدآب نیست. مواد ضدآب به منظور جایگزینی این پوشش داخلی ابداع شده است تا بیمار بتواند با وجود در گچ بودن بدن استحمام کند. دست‌هایش را بشوید، کارهای خانه را انجام دهد و حتی شنا کند. به علاوه چون ماده ضدآب رطوبت پوست زیر گچ را جذب می‌کند، بیمار از خارش و بوی بد رنج نمی‌برد.

معایب فایبرگلاس

  1. البته گچ فایبرگلاس نیز مانند هر گچ ارتوپدی دیگری معایبی دارد. فایبرگلاس سریع خشک می‌شود، بنابراین اگر متخصص تجربه کافی نداشته باشد، زمان کمتری برای گچ‌گیری خواهد داشت. بسیاری از مخالفان استفاده از فایبرگلاس این نظر را دارند که مواد سنتزی فضای کمتری را برای ورم باقی می‌گذارد و برای شکستگی‌های پیچیده‌تری که استخوان کاملاً از جای خود خارج شده است، مناسب نیست. اما گچ معمولی شکل‌پذیرتر از نوار رزینی و فایبرگلاس است، و متخصص بهتر می‌تواند آن را دور عضو آسیب دیده بپیچد. به علاوه گچ معمولی صاف‌تر است و کمتر به لباس گیر می‌کند یا باعث تحریک پوست می‌شود.
  2. پزشکان به بیمارانی که گچ فایبرگلاس گرفته‌اند، توصیه می‌کنند که هر گونه خراشیدگی یا ناحیه زبری را که به لباس گیر می‌کند، به سرعت به پزشک معالج خود اطلاع دهند تا گچ اصلاح شود. ترک خوردگی نیز باید ترمیم شود، هرچند این مشکل به ندرت رخ می‌دهد. همچنین متخصصین از بیماران می‌خواهند که هر گونه آسیب دیدگی یا بوی بد لایه پوشش دهنده را با پزشک در میان بگذارند.

فروش انواع گچ و لوازم مربوط به گچ گیری

شما در این سایت می توانید انواع گچ و وسایل مخصوص گچ گیری را خریداری نمایید.

جهت خرید عمده در سراسر کشور با مدیریت سایت، تماس بگیرید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
حسن رضایی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09138665730
شماره موبایل: 09131947402
واتساپ: کلیک کنید
شماره موبایل: 09134267883
پست الکترونیکی: aammiirr1013@gmail.com

مطلب پیشنهادی

سرنگ انسولین یکپارچه

فروش سرنگ حلما طب

آیا به دنبال مرکز فروش سرنگ حلما طب می باشید؟ سایت پیش روی شما، نماینده …